סיפורי אמת-של-הלב

הקשת הלבן

הקשת הלבן
כתב: ג'יימס יוסטון
אייר: ג'יימס יוסטון
תרגמה: אורה פין

מחיר: 65.0 ₪

ערב אחד מגיעה מזחלת עם שלושה אסקימוסים זרים למחנה הקטן בו עומד גם האיגלו של משפחתו של קוּנְגוֹ ואחותו שוּלוּ. האורחים מעוררים אי-שקט ודבר מה כבד ואפל עופף אותם, אבל חוקי הכנסת האורחים של שממת הקרח מחייבים...
בלילה שלאחר מכן, באישון הלילה, מתהפכים חייו של קונגו, הנער האסקימוסי. הוא מוצא עצמו נודד לבדו בערבות הקרח, נמלט על נפשו, עד שלבסוף הוא מגיע לכפר אסקימואי אחר, הרחק מביתו, ומאומץ שם על ידי משפחה. אולם בלבו בוערת רק תשוקה אחת – נקמה על מות הוריו ושוּלוּ אחותו. תשוקת נקמה זו מובילה אותו אל אי מבודד ואל זוג זקנים, הוא קשת אמן והיא אמנית של חיים. בביתם, תוך כדי שהוא מתכונן ומתכנן את הנקמה שלו, עובר קוּנגו חניכה עד שלבסוף מגיע הרגע והוא יוצא למסע...
'הקשת הלבן' הוא סיפור עדין, צנוע, המזמין את הקורא להצטרף ולחוות את אורח חייהם של האסקימואים ברמה יומיומית, דרך העונות, דרך המלאכות השונות, הציד, אילוף הכלבים ועוד... בו-זמנית זהו גם סיפור אנושי רב-עוצמה ונוגע ללב-כל על אהבה, שנאה, נקמה וסליחה.

הספר מומלץ לגילאי 10 ומעלה - ולמבוגרים.

ג'יימס יוסטון

ג'יימס יוסטון

ג'יימס יוסטון נולד בשנת 1921 באונטריו, קנדה. כבר מילדותו התעניין ג'יימס הצעיר באמנות וקיבל שיעורים מצייר בן זמנו. בבחרותו למד אומנות בקולג' באונטריו ואח"כ גם בפריס וביפן - שם התמחה בהדפסים.
עם סיום מלחמת העולם השנייה, בה השתתף, חזר לקנדה ויצא להסתובב בין כפרי האסקימואים בחוג הקוטב המזרחי בקנדה. הוא עסק ברישום נופים ארקטיים ותוך כדי כך נחשף לראשונה לאמנות האסקימואית המסורתית והתרשם ממנה עמוקות.
הוא חזר עם כמה יצירות כאלו לאונטריו ועניין גופים קנדיים ממשלתיים שונים באמנות המסורתית הזו ואף אירגן תערוכות שהביאו אותה למודעות הציבור הרחב. כנציג הממשלה לטיפוח האמנות האסקימואית ולשימורה הוא חזר לאזור הארקטי והתגורר שם במשך 12 שנה. במשך שנות שהייתו תרם הרבה לשימורה והעצמתה של האמנות והאומנות האסקימואית ואף לימד את האומנים המקומיים את סודות ההדפס ועזר להקים סדנאות הדפס לשימושם.
בשנת 1962 הוא עבר לניו-יורק ושם כתב ואייר כ15 ספרי ילדים וכ14 ספרים למבוגרים. עלילות הסיפורים מתרחשות בעולם הארקטי הקסום, כשג'יימס מקבל את השראתו מחיי האסקימואים אותם חווה מקרוב ושאותם הכיר והוקיר. את הספרים אייר בעצמו - משלב בין כשרונותיו האמנותיים המגוונים, (כל חייו עבד ויצר גם כפסל וצייר.) ג'יימס יוסטון נפטר בשנת 2005, בגיל 83, אחרי חיים עתירי יצירה ועשייה למען האסקימואים.