סיפורי אמת-של-הלב

שני סיפורי חורף

שני סיפורי חורף
כתבה: סֶלְמָה לָגֶרְלֶף
איירה: להי פין
תרגמה: אורה פין

מחיר: 60.0 ₪

לפנינו שני סיפורים עמוקי משמעות, מלאי יופי ואנושיות מאת סלמה לגרלף, הסופרת השוודית הידועה, כלת פרס נובל לספרות ('מסע הפלאים של נילס הולגרסן' ו'ירושלים').

שני הסיפורים מתרחשים ועטופים באווירת ימי הביניים, האחד בין ירושלים לפירנצה, והשני אי שם ביערות צפון אירופה.

'השלהבת הקדושה', הוא עיבודה של סלמה לאגדת עם פלורנטינית עתיקה, ובו אנו מתלווים לדרכו החיצונית והפנימית רבת התלאות של גבר איטלקי מחוספס וחם מזג, שהיה לאביר צלבני מהמצטיינים בכיבוש ירושלים, ונדחף מתוך פזיזות ויוהרה לצאת לבדו למסע הבלתי אפשרי חזרה לפירנצה, כשהוא נושא עימו שלהבת נר שהדליק בכנסיית הקבר בירושלים.

ב'שושנת חג המולד', אנו פוגשים במשפחתו של שודד מנודה שהוצא מחוץ לחוק ובאב מנזר זקן, אוהב גינון ובעל לב רגיש וחם. באמצע החורף הקפוא, ביער, סביב למערה בה מצאה משפחתה מקלט, מתרחש לדברי אשת השודד נס של פריחה מדהימה. אב המנזר משיג הבטחה מהארכיבישוף, שאינו מאמין לאפשרות של נסים בטבע או בלב האדם, לחון את השודד אם סיפורה יסתבר כנכון...

סֶלְמָה לָגֶרְלֶף

סֶלְמָה לָגֶרְלֶף

סלמה לגרלף (1858-1940) נולדה בחווה בִּדרום שוודיה. כשהייתה בת שלוש חלתה בשיתוּק ילדים שמנע ממנה במשך רוב שְנות ילדותהּ ללכת לבית הספר כִּשאר הילדים והותיר אותה מעט צולעת גם בְּבַגְרוּתָהּ.
את אהבתהּ הגדולה לסיפורים הזינו סיפוריה של סבתהּ הזקנה, כפי שסיפרה סלמה בהיותה כבר סופרת ידועה: 'כשהייתי בת חמש פקד אותי צער כה עמוק, שאיני יודעת אם ידעתי צער גדול ממנו מאז. היה זה כשסבתי מתה. עד לאותו היום היא נהגה לשבת יום יום על הספה הפינתית בביתנו וּלספר סיפורים. אני זוכרת אותה מספרת מבוקר עד ליל, בעוד אנחנו הילדים יושבים לצידה שקטים – ומקשיבים. אלה היו חיים מוּפלאים, ילדים אחרים לא ידעו זמנים כה מאושרים!'
בגיל עשרים נפטר גם אביה וּמשפחתה הלכה והתרוששה עד שנאלצה למכור את בית החווה. סלמה עברה לעיר הבירה, שְטוֹקְהוֹלְם, שם למדה הוראה. במהלך לימודיה היא כתבה סיפור קצר שזכה בתחרות כתיבה, ולאחר מכן המשיכה לכתוב במקביל למִשׂרתהּ כמורה בבית ספר, שבה החזיקה לפרנסתהּ. שנים מאוחר יותר, לבקשתו של מלך שוודיה, העניקה לה האקדמיה לספרות מלגת מחיה שאיפשרה לה להתמסר כל כולה לכתיבה.
סלמה לגרלף הייתה אישה צנועה ונשארה כזו גם כשזכתה לפרסום הולך וגדל, וגם כשהיתה לאישה הראשונה שזכתה בפרס נובל לספרות בעקבות ספר הילדים 'מסע הפלאים של נילס הולגרסן'. הספר נכתב במקור כספר לימוד גיאוגרפיה לבתי הספר בשוודיה אך תורגם לשפות רבות בכל העולם. הוועדה להענקת הפרס ציינה בין נימוקיה את עושר הדמיון, הנדיבות והיופי שבהם ניחנה עבודתהּ.
סלמה לא רק החזיקה בתפיסת עולם חדורת חמלה ואהבה לבני האדם, אלא גם הגשימה את האידיאלים שבהם האמינה. אחרי עליית הנאצים לשלטון היא הקדישה מִכספי התמלוּגים שקיבלה לעזרה לפליטים יהודים מגרמניה, הרימה את קולה כנגד התורה הנאצית הגזענית וסִייעה לנמלטים מהרדיפות, בניגוד למדיניות הנֵיטְרָלית שבה נקטה ארצהּ.